Intenzivní neurorehabilitace
Liberec – Brno – Zlín
Liberec – Brno – Zlín
Intenzivní a komplexní neurorehabilitační program pro klienty s neurologickým postižením, zejména po mozkové mrtvici, v důsledku dětské mozkové obrny (DMO), vývojového opoždění či traumatickém poranění mozku.
Intenzivní program sestavujeme individuálně na vstupní konzultaci dle potřeb a možností každého klienta.
Terapie probíhají v rozsahu dvou až čtyř týdnů po dobu 1,5 – 3 hodin každý den v oddělených cvičebních místnostech, takže je zajištěno maximální soukromí a klient se tam může plně soustředit. (Do neuro rehabilitačního programu zahrnujeme fyzioterapii, plicní rehabilitace, ergoterapii, kognitivně-motorickou terapii, zooterapii a sociální poradenství.)
Synergická reflexní terapie (SRT) je kombinace nových a modifikovaných manuálních technik aplikovaných současně během jednoho ošetření, což přináší synergický efekt při odstraňování patologických projevů na pohybovém ústrojí. Touto metodou odstraňujeme nebo zmírňujeme strukturální a funkční překážky pro uplatnění fyziologického pohybu.
Cena 60 minutové terapie je 950,- Kč
Více o synergické reflexní terapii
SRT je samostatný léčebný koncept, vyvinutý ortopedem a traumatologem doktorem Waldemarem Pfaffenrotem pro léčbu a prevenci následků dětské mozkové obrny a dalších neuro-ortopedických nemocí u dětí a dospělých. Tato preventivní, léčebná a pro účinnost fyzioterapie podpůrná metoda je koncipovaná především pro specifikum sekundárních poruch na pohybovém aparátu v závislosti na primární poruše CNS.
Její léčebná působnost je prokázána také u dalších poruch hybného aparátu, jako jsou např. vrozené vady nosného aparátu, skoliózy, poúrazové a pooperační stavy.
Nejedná se o aktivní ani pasivní nácvik pohybů, ale o zdokonalení podmínek na hybném systému pro provádění aktivní motoriky.
Na podkladě primární léze CNS vzniklé sekundární poruchy hybného aparátu přispívají k prohlubování patologických pohybových vzorů, které jsou později neodstranitelné. Proto je souběžná aplikace SRT s fyzioterapií již v počátcích ontogenetického vývoje dítěte tak důležitá.
SRT je léčba doplňková, preventivní a vzhledem k fyzioterapii podpůrná. Je první metodou mobilizací koncipovaných pro nespolupracující pacienty jako např. kojenci, děti, pacienti v apalickém stavu a osoby s mentálním handicapem.
SRT se provádí v 10 – 15ti denních blocích a opakuje se 4 – 5x do roka.
Jedná se o intenzivní neurorehabilitaci, při níž dochází k stimulaci normálních pohybových a posturálních vzorců. Zvýšená pevnost těla se následně odráží u každodenních funkčních činností, které obvykle následují nebo jsou kombinovány s posilujícím cvičením.
Více o therasuit/theratogs
Klíčovým prvkem rehabilitace je kosmický obleček TheraSuit®, který výrazně zvyšuje účinek neurofyziologického cvičení. Cvičební klec nabízí možnost 3D prostorové rehabilitace za efektivního využití systému kladek, pevných a pružných lan a závaží.
TheraTogs®je speciální pohybová terapie určená klientům s neuromotorickou dysfunkcí. Klíčovým prvkem rehabilitace je oblečkový systém TheraTogs®, který výrazně zvyšuje účinek neurofyziologického cvičení.
Cílem ergoterapie (tzv. léčba prací) je umožnit jedinci zapojovat se do činností, které jsou pro jeho život smysluplné a nepostradatelné. Ergoterapii využíváme u pacientů s DMO, dysfunkcí mozku, dyspraxií a epilepsií – rozvoj jemné motoriky (úchopy), rozvoj komunikačních dovedností…..
Více o ergoterapii
…grafomotoriky, bazální stimulace, senzomotorická a orofasciální stimulace.
U pacientů s PAS (poruchy autistického spektra) se zaměřujeme na adaptabilitu, behavioralní terapii, sociální komunikaci a rozvoj kognitivních funkcí.
U pacientů s cévní mozkovou příhodou (CMP) ergoterapií procvičujeme posturální reflexní mechanismy, soběstačnost, dechovou terapii, regulaci svalového tonu (spasticitu), senzomotorickou a orofasciální stimulaci.
Využívá se léčebného kontaktu se psem. Má vliv na psychomotorický vývoj jedinců zdravých i se speciálními potřebami všech věkových kategorií. Soustřeďujeme se hlavně na práci s dětmi.
Canisterapie je v rámci terapií zdarma, pro ostatní klienty je cena za 60 minut 250,- Kč
Více o canisterapii
Pes se stává jejich dobrým kamarádem, který tím, že jejich lásku oplácí svou, uspokojuje jejich citové potřeby, pomáhá rozvíjet sociální vztahy, adaptivní a sociální chování, tj. ovlivňuje oblast sociálně emoční.
Externím partnerem služby je Elva help, z. s., Bc. Andrea Tvrdá
Snoezelen je celosvětový koncept, jehož zakladateli jsou nizozemští odborníci Ad Verheul a Jan Hulsegge. Umožňuje sdílení v oblasti vnímání bez důrazu na výkon a jeho hlavním cílem je snaha pochopit a pomoci uskutečnit reálné potřeby a přání klienta. Základní myšlenkou je zážitek, který u klienta vyvolává zkušenost. Touto zkušeností se učí a vyvíjí.
Více o snoezelen
Koncept je založený na pozitivním a citlivém vztahu terapeuta s klientem ve zvláštním, kontrolovaném, multisenzorickém prostředí. V něm je klientovi nabízeno velké množství smyslových stimulů, které ho motivují, rozvíjí, uvolňují či aktivizují a probouzí v něm radost a ochotu ke spolupráci. Tato stimulace se týká nejen zraku, sluchu, čichu, hmatu a chuti, ale i vestibulárního aparátu, propriocepce, pohybu, smyslu pro život a mnoho dalšího.
Jedná se o takový malý svět kouzel, který lze vytvořit kdekoliv. Nejcennějším ovšem není vybavení, ale proškolený zkušený průvodce (terapeut) se zájmem o klienta, který nabízí promyšlené aktivity formou hry a zábavy se stanoveným cílem. Díky těmto aktivitám pozitivně a trvale ovlivňuje a rozvíjí psychomotorické dovednosti klienta, což by bylo v běžných podmínkách nedosažitelné.
Koncept Snoezelen lze aplikovat v terapii, při vzdělávání i ve volnočasových aktivitách a je vhodný pro všechny lidi, zejména pro ty se speciálními potřebami. Umožňuje také prolínání s jinými terapiemi jako je např. muzikoterapie, aromaterapie, animoterapie, bazální stimulace či orofaciální stimulace.
Program bilaterální integrace (tzv. BI program) je pohybový program vycházející z vývojových cvičení. Autorkou programu je Shiela Dobie, OBE. Program dále podpořili Kristy Brown a dr. Andrew Dalziell, který jej nadále aktivně rozvíjí a velmi úspěšně aplikuje v mnoha zemích světa.
Cena jedné terapie je 600,- Kč.
Více o programu bilaterální integrace
BI program využívá soubor přirozených pohybů člověka, které by za běžných okolností měly být zautomatizovány. Když sedíme v lavici a posloucháme výklad učitele, často si přitom musíme dělat poznámky. Přitom přemýšlíme nad tím, co slyšíme, jsme nuceni vytěsnit všechny rušivé a nežádoucí vlivy okolí. Musíme si pamatovat co předcházelo tomu, co bylo řečeno před chvílí a dát si to do souvislosti s tím, co teprve řečeno bude. A zároveň s tím obvykle provádíme zautomatizované pohyby rukou (např. při psaní), očima (např. při čtení), nebo celým tělem (např. při sportu, nebo naopak v úplném motorickém klidu).
Pravdou je, že mnohé děti, ale i dospělí nemají dostatečné dovednosti k tomu, aby co nejefektivněji dokázaly propojovat kognici (myšlení) s motorikou (pohyb). Buď se jim nedaří v jedné nebo ve druhé. Jakoby jedna oblast byla na úkor druhé. A toto je právě to, co se prostřednictvím tohoto skvělého programu pokoušíme změnit.
Kognitivně – motorická terapie se zaměřuje na stimulaci oslabených kognitivních funkcí jakými jsou paměť, porozumění, prostorová orientace, používání řeči – vyjadřování se, představivost, pozornost, sluchová a zraková percepce a oslabených motorických funkcí, mezi které patří jemná motorika, hrubá motorika, grafomotorika, vizuomotorická koordinace, motorické plánování. Terapie je postavena na speciálně cílených cvičeních a je vytvořena na míru podle potřeb konkrétního jedince.
Cena 60 minutové terapie je 1.100 Kč.
Více o kognitivně-motorické terapii
Cílem kognitivně-motorické terapie je aktivizace těchto kognitivních a motorických funkcí, díky kterým jedinec lépe přijímá nové informace, zpracovává je, ukládá v paměti a následně na ně funkčně reaguje. Kombinace této terapie s neurorehabilitací zintenzivňuje, posiluje a prohlubuje samotný výsledek terapie.
Senzomotorická místnost SAREMA Brno poskytuje dětem rozvoj v těchto oblastech:
Více o senzomotorické místnosti
Předností naší senzomotorické místnosti je velký prostor, balanční pomůcky, houpačky a speciálně vyrobené pomůcky, které dětem poskytují možnost bohatého výběru v rámci terapie.
Uvedené pomůcky pomáhají stimulovat oslabené smysly jako jsou zrak, sluch, čich, chuť, hmat, propriocepce (hluboká citlivost) a vestibulární systém.
Prostřednictvím těchto smyslů je náš mozek informován o našem vnitřním a vnějším světě a díky nim můžeme přijímat, zpracovávat a také reagovat na nové informace a podněty.
Neurorehabilitace probíhá intenzivně každý všední den, dle stanoveného termínu
Klient bude před nástupem léčby absolvovat schůzku s fyzioterapeutem, který doporučí postup léčebné procedury podle diagnózy klienta. Při vstupním vyšetření pacienta stanoví vyšetřující fyzioterapeut s ohledem na diagnózu, hmotnost, imobilitu a schopnost spolupráce pacienta, následující možnosti vedení terapie.
Jsme smluvním partnerem zdravotních pojišťoven. Více informací Vám poskytne koordinátor.
Ambulantní neurofyzioterapie | |
55 minut | 1.300 Kč |
Jsme smluvním partnerem zdravotních pojišťoven. Více informací Vám poskytne koordinátor.
Stravu a ubytování Vám zajistíme po individuální domluvě s naším koordinátorem neurorehabilitace, panem Martinem Sirotou
e-mail: sirota@sarema.cz ,tel.: (+420) 776 104 656