Tisíce prázdninových úrazů dětí – hlavně zlomeniny a úrazy hlavy

Dětem se blíží vytoužená doba letních prázdnin, čas her, dovolených a zábavy. Každoročně však dochází k velkému množství dětských úrazů, které vzniknou během vteřiny, ale následky mohou být doživotní. S jejich dopady se dennodenně setkávají i odborníci z libereckého rehabilitačního centra SAREMA.

V Česku je každoročně ošetřeno zhruba 500 000 dětských úrazů. Z toho asi 32 000 dětí musí být hospitalizováno a přibližně 400 dětí je úrazem přímo ohroženo na životě. Největší počet úrazů se podle Národního registru dětských úrazů (NRDU) stal v domácím prostředí. Smutnou statistiku dětských prázdninových úrazů vedou zlomeniny a úrazy hlavy. Nešťastné pády, karamboly na kole, skoky do vody. Proč se stává tolik úrazů o prázdninách, vysvětluje Zuzana Sladká, fyzioterapeutka rehabilitačního centra Sarema: „V dnešní době nemají děti dostatek přirozeného pohybu, zvlášť v běžném roce, což vede k tomu, že jsou zranitelnější. Bohužel ani v hodinách tělocviku se často nezabývají základním pohybem, vyučování je spíš o míčových hrách. Přitom by se mělo zaměřit především na koordinaci těla, které pomáhají gymnastické prvky, kotouly, šplhání.

Jak sportovat a čemu se vyhnout?

Podle fyzioterapeutky dětem prospívají symetrické aktivity. „Skvělé je lezení, plavání nebo atletika. Rozvíjí výbušnost, rychlost, sílu, koordinaci. Naopak například hokej, tenis nebo třeba golf způsobují jednostranné přetížení,“ vysvětluje. Před zraněním děti neochrání jen přilba nebo opatrnost při skákání do vody, jak se rodičům každoročně klade na srdce. Právě s jarem přichází skvělá příležitost, aby se děti přirozeně rozhýbaly před nadcházejícími prázdninami. Aby se radost z volných měsíců nezměnila na zlý zážitek na celý život.

Rehabilitační a neurorehabilitační centrum Sarema Liberec s.r.o. vzniklo v roce 1999. Za svou více než dvacetiletou historii pomohlo k lepšímu a soběstačnějšímu životu mnoha dětským i dospělým pacientům. Zabývá se léčebnou rehabilitací u pacientů s onemocněním mozku (např. dětská mozková obrna), po úrazech a prevencí pohybového aparátu dětí, mladistvých, sportovců a dospělých.